Szukaj
Close this search box.

Cuda przyrody

Nieśmiertelne olbrzymy z Sierra Nevada

Po czterogodzinnej jeździe i pokonaniu malowniczej trasy prowadzącej z Los Angeles dojeżdżamy Sequia National Park. Znajduje się on we wschodniej części Serra Nevada w Kalifornii. Zaraz za bramą wjazdową parku zatrzymujemy się na chwilę w centrum informacyjnym. Zaopatrujemy się w mapki i inne pomoce dla podróżnych. Czas też był na przygotowanie na spotkanie z czymś czego doświadcza się rzadko w życiu.

Table of Contents

Grupa protestantów, którzy oderwali się od menonLos Angeles to jedno z najbardziej znanych miast na świecie. Ale dlaczego Los Angeles jest tak sławne? Gwiazdy Hollywood, branża telewizyjna i filmowa oraz wspaniałe plaże sprawiają, że Los Angeles jest znanym miastem i popularnym miejscem wypoczynku.itów w XVII wieku. Amisze żyją w zwartych społecznościach, zarabiają na życie na farmie i obywają się bez wielu nowoczesnych udogodnień, takich jak telefony, samochody i ciągniki.”

Z centrum informacyjnego do lasu gigantów, który jest pierwszym etapem podróży po Sequia National Park i sąsiadującego z nim King Canyon National Park, pozostała godzina jazdy. Mamy szczęście i udaje nam się pokonać drogę bez dodatkowego półgodzinnego przystanku, który jest na odcinku, gdzie ruch odbywa się wahadłowo ze względu na remont drogi wijącej się na zboczu góry. Będziemy cały dzień oglądać twory natury, których nie ma nigdzie na świecie, a które, jak dowodzą tego wykopaliska istniały już w epoce dinozaurów. Drzewa przetrwały tylko na zboczach Sierra Nevada. Niewiele brakowało i one zostałyby starte z powierzchni ziemi pod piłami zachłannych, pozbawionych wyobraźni ludzi. Udało się je zachować dzięki pierwszym obrońcom przyrody działającymi pod koniec XIX wieku

Sekwoje olbrzymie są towarzyskie i rosną w skupiskach. Tworzą gaje. Oprócz nich w tych miejscach praktycznie nie ma żadnej innej roślinności. Sekwoje są zbyt potężne, aby cokolwiek mogło przy nich wyrosnąć. Zabierają światło dochodzące z góry i wysysają swoimi korzeniami z ziemi, tony wody i minerałów. Dla innych roślin nie zostaje nic.

Z Generals Highway skręcamy na prawo do lasu gigantów. Mamy dojechać do miejsca, gdzie leży ogromny pień sekwoi, w którym w latach 30. ubiegłego wieku robotnicy leśni wycieli tunel. Jest on tak duży, że mogą pod nim przejeżdżać samochody, a nawet małe busy. Zanim jednak tam dojedziemy zatrzymujemy się w Parker Group. Nazwa gaju pochodzi od nazwiska jednego z dyrektorów parku.

U podnóża Sierra Nevada jest kilkadziesiąt skupisk sekwoi. Nie wiadomo ile dokładnie. Między przyrodnikami panuje spór czy jest ich 68 czy 75? W każdym razie gdzieś koło tych liczb.

„W Sierra Nevada większość drzew ginie z powodu powodu chorób i pasożytów lecz nic nie jest w stanie uszkodzić Sekwoi. Jeśli nie brać pod uwagę przypadkowych wypadków wydaja się one nieśmiertelne" (..) "Tysiące zmęczonych cywilizacją ludzi o starganych nerwach zaczynają rozumieć, (...) że dzika przyroda jest im potrzebna (...)

Naturalna ochrona przed wrogami

Oprócz nas w gaju nie ma tu nikogo. Jest rano i poza sezonem. Można się skupić. Każdy idzie w swoim kierunku. Wchodzę między trzy olbrzymy, która splotły się na zawsze pniami. Dotykam ich brązowej kory. Jest ona jak korek, jak styropian. Czuje się jej lekkość, ale z drugiej strony powierzchnia jest twarda. Kora ma ponad pół metra grubości.
Chroni drzewo. Izoluje przed przed nadmiernym ciepłem i zimnem, przed pożarami. Przez nią nie mam szans przebić się żaden insekt. Zresztą nie będzie próbował bo kora zawiera taninę związek chemiczny, który by go zabił.
Oglądając te drzewa zaczynamy je też czuć. Swoista aromaterapia. W powietrzu unosi się zapach żywicy. Olejki z kory były przez Indian używane jako lekarstwo na żółtaczkę. Okłady rozgrzanych igieł wykorzystywano w leczeniu chorób uszu, stanów zapalnych.

Ekstrakt z kory zostawia cierpki posmak w ustach. Tanina w dużych ilościach wykazuje właściwości toksyczne. Występują w czerwonym winie i to przez nie niektórzy skarżą się na ból głowy po spożyciu alkoholu.
Tanina w medycynie była używana do leczenia zatruć. Wykorzystywano ją do leczenia oparzeń. Ma wiele zastosowań w dermatologii. Zmniejsza różnego rodzaju obrzęki i opuchliznę. Pomaga także w walce ze zmarszczkami. Dzięki taninie skóra wygląda młodziej i jest bardziej napięta. Taninę znajdziemy w żelach do opalania i samoopalaczach. Chroni przed nowotworami i spowalnia podział komórek rakowych. Służy do konserwowania żywności. W składzie wielu produktów znajdziemy ją zapisaną pod symbolem E181
Między sekwojami dotyka nas niewidzialna energia, która przenika ciało Coś się chyba dzieje z czego nie zdajemy sobie sprawy. Nie może być obojętny na otoczenie żywy kolos natury, który dosięga czasem blisko 90 metrów wysokości . Rekordzista wśród sekwoi olbrzymich Generał Sherman ma 94 metry, waży ponad 1300 ton i żyje już blisko 3 tys. lat.! Te z Parker Group są niewiele mniejsze i młodsze.
Nie odkrywamy niczego. Gaje, czyli skupiska wyjątkowych drzew zawsze budziły respekt człowieka. Otaczano je czcią i ochroną. Wierzono w ich moc. Przypisywano drzewom nadprzyrodzone cechy. Historycznie w przedchrześcijańskich kulturach germańskich, nordyckich i celtyckich gaje uważano za święte miejsca.
Wspaniałe drzewa podziwiane za swoje piękno oraz imponujące rozmiary często stawały się symbolem budowy wszechświata. Podziemie i sfery śmierci symbolizowały korzenie, pień życie na ziemi, a gałęzie były drogą do nieba i podróżą w zaświaty. Na terenach Polski najczęściej taką funkcję taką pełniły dęby, jesiony, a także lipy i klony. Przypisywano im też właściwości lecznicze.
Próbujemy objąć jedna z największych sekwoi w Parker Group. Brakuje jednak ludzi. Drzewo ma około 8 metrów szerokości! Generał Sherman ma aż 12 metrów szerokości.
Giganty nic nie mówią, ale żyją i patrzą na nasz świat z perspektywy wieków. Te w miejscu, w którym jesteśmy zaczęły wyrastać z ziaren kiedy nie było starożytnej Grecji, Cesarstwa rzymskiego, brakowało dwóch tysięcy lat do do koronowania Mieszka I. Między sekwojami zaczyna się chodzić ciszej, przestaje się rozmawiać, spływa na nas energia pokoju, dobra i zdrowia.

Więcej niż drzewo

John Muir ,współzałożyciel Klubu Sierra podróżnik , przyrodnik i pisarz twierdził, że „najprostsza droga do wszechświata prowadzi przez leśne ostępy”.  Gaje przez etnografów są nazywane pierwszymi świątyniami. W tych miejscach czczono Boga i inne siły nadprzyrodzone. Dla spirytystów amerykańskich i Sekwoje są źródłem zdrowia fizycznego i psychicznego. Ich odporność i długowieczność transmituje się w formie energii na człowieka. W sferze filozoficznej pokazują świat we właściwych proporcjach i przybliżają do tego co jest ważne dla ludzkości, a oddalają od nas małe sprawy. Sekwoja olbrzymia jest najszybciej rosnącym drzewem iglastym na ziemi. Jej brązowa kora może być symbolem siły, zdrowia, energii i determinacji. 
     
Patrzę w górę. Z dołu konary wydają się drobne. Złudzenie. Każda gałąź to niemalże drzewo.  Niektóre mają średnice 2.5 metra! Otaczają je podobne do kalafiora. skupiska igliwia. Ich mocna zieleń a to kolor wzrostu, nadziei i życia.
Sekwoje rosną w nieckach. Ziemia musi być dobra i mocno wilgotna. Drzewa sadzone w szkółkach i poza naturalnym zasięgiem gigantycznej sekwoi są bardziej podatne na choroby i uszkodzenia owadów.
Drewno z gigantycznych drzew jest kruche i nietrwałe. Mimo tego sekwoje były masowo wycinane już w połowie  XIX wieku.  Produkowano z nich parkany i gonty. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku większość gajów gigantycznej sekwoi została objęta ochroną w parkach  Yosemite, King’s Canyon i Sequoia National Parks
 
      „W Sierra Nevada większość drzew ginie z powodu powodu chorób i pasożytów lecz nic nie jest w stanie uszkodzić Sekwoi. Jeśli nie brać pod uwagę przypadkowych wypadków wydają się one nieśmiertelne” pisał John Muir. I dodawał “Tysiące zmęczonych cywilizacją ludzi o starganych nerwach zaczynają rozumieć, (…) że dzika przyroda jest im potrzebna (…) nie tylko jako źródło drewna i wody do melioracji, lecz jako źródło życia.”  Doświadczenie przyrody  to mocno zakorzeniona potrzeba człowieka i to najlepiej się czuje będąc między nieśmiertelnymi kolosami w gaju sekwoi.

GALERIA ZDJĘĆ

Scroll to Top